Haku


Endoskoopit / teknoskoopit

teknoskooppi_kooste2.gifNDT-tarkastusten lähtökohtana on visuaalinen eli silmämääräinen tarkastus. Tämä tehdään yleensä ennen muita NDT-tarkastuksia. Näköaistin apuna voidaan käyttää erilaisia valaisimia, peilejä tai esim. suurennuslasia.

Kehittyneimpiä apuvälineitä ovat endoskopian laitteet, joiden avulla voidaan tehdä optisia tarkastuksia vaikeapääsyisissä paikoissa valo- ja kuvajohteiden avulla.

RICHARD WOLF  teknisten endoskooppien ( teknoskooppien ) avulla voidaan ilman aikaa vaativia ja kalliita purkutöitä tähystää mitä moninaisimpia kohteita.

Richard Wolfin tuotevalikoimasta löytyvät

Vipaq videoskoopit

suoraan USB-liitimellä suoraan liitettävissä tietokoneeseen tai S-liitännällä videoon

jäykät boroskoopit

Standardivalokoimasta löytyy paljon malleja eri halkaisijalla, työpituuksilla, kuvasuunnalla ja kuvakulmalla, rakenteita myös erittäin vaativiin sovelluksiin

elastiset boroskoopit

rakenne mahdollistaa jäykän endoskoopin taivuttamisen 200 mm säteellä

taipuisat fiberoskoopit

varustettuna kiinteällä tai vaihdettavilla objektiivipäällä, laaja kuvakulma ja 2- tai 4-suuntainen kauko-ohjaus

hiomaskoopit

lentokoneiden turbiinien korjaushiontoihin


Ota yhteyttä

Valmistaja : WOLF

Lisätietoa endoskoopeista:


Haku

Sähkölehto Oy

Holkkitie 14  |  00880 Helsinki

Puh 09 774 6420  |  Fax 09 759 1071

office@sahkolehto.fi